EXIMB2B İLK FAALİYETİNİ ROMANYA PAZARINDA GERÇEKLEŞTİRDİ

EXIMB2B İLK FAALİYETİNİ ROMANYA PAZARINDA GERÇEKLEŞTİRDİ

EximB2B ilk organizasyonunu Adana Ticaret Odası ve bölgesel ekonomi gazetesi Refleks desteğiyle 26-28 Şubat 2020 tarihlerinde Romanya'da gerçekleştirdi. TC Bükreş Büyükelçiliği, TİAD (Romanya Türk İşadamları Derneği) ve Bükreş Ticaret Sanayi Odası'nda temaslarda bulunan EximB2B İş Heyetindeki Türk şirketleri, Romen şirketleri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İlk ziyareti Bükreş Büyükelçimiz Füsun Aramaz'a gerçekleştiren EximB2B İş Heyeti, büyükelçimiz ve ticaret ataşemizden Romanya-Türkiye ticari ilişkileri ile ilgili önemli bilgiler edindi.

TİAD toplantısında Başkan Güven Güngör, Romanya'nın Türk yatırımcıları ve ihracatçıları için önemli bir pazar ve aynı zamanda 500 miyon nüfuslu Avrupa pazarına giriş için çok avantajlı ve stratejik bir konumda olduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Demirel 2020 yılı başında Çukurova Bölgesi'nde yaptıkları tanıtım çalışmalarının  sonuç vermeye başladığını bildirdi. Genel Sekreter Barbaros Yıkar Romanya'da bulunan Türk yatırımları ile ilgili bilgi verdi. Romanya'da gerçekleştirilecek yatırımların yüzde 50 ile 90 arasında kademeli hibe desteği alabileceği bilgisini verdi.

Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası ile yapılan toplantıda Dış İlişkiler Birimi yöneticileri Razvan Parvulescu ve Gabriel Voineo, Romanya iş dünyası, devlet destekleri, ucuz maliyetler, fırsatlar, işbirliği alanları ile ilgili önemli bilgiler verdiler. Çukurova Bölgesini tarımdaki tecrübelerinden tanıdıklarını belirten yöneticiler, Türk fimalarını her kasım ayında gerçekleşen tarım fuarında Romanya'daki fırsatları görmeye davet ettiler.

Toplantılar sonrasında Türk ve Romen şirketleri arasında B2B görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler sonrasında değerlendirme yapan EximB2B kurucularından Mehmet Uluğtürkan, Çin'den yayılan Corona virüsünün Avrupa'da paniğe neden olduğunu söyledi. Romanya'da sokakları boşaltan ve birçok etkinliğin iptal edilmesine yol açan virüs sebebiyle Bükreşteki zincir marketlerde makarna, un, yağ, narenciye raflarının boşaldığını belirten Uluğtürkan, bağışıklık güçlendirici etkisi olan narenciye ve şalgam gibi ürünler açısından Çukurova Bölgesi'nin tüm Avrupa'da etkili olabileceğini söyledi.

 

 

© Copyright 2020 EximB2B Tüm hakları saklıdır